Jdi na obsah Jdi na menu

Druhý zápas sezóny 2012/2013

2. mistrovské utkání – 15. září 2012 – Praga B

K prvnímu utkání venku jsme zajeli do téměř přilehlých Vysočan druhý den slavné prohibice, kterou nás aktuálně potěšil pan Heger, jelikož se někteří kontroloři z Celní správy již tři roky domnívali, že letmá kontrola za přítomnosti šustivých bankovek je také kontrolou. Český smysl pro humor se však projevil i v této situaci, protože již se objevily hlášky, že na Moravě se nyní pije "od nevidim do nevidim", zatímco charitativní organizace pláčou nad rozlitým produktem domácího dobytka, jelikož prý z jejich peněz neuvidí někteří postižení ani korunu… Prohibicí trpěla i naše sestava, protože chybějící Sendi, Jáchym, Vojta D., Míša - to už je pořádně vyklizený bar…

Samotný zápas nezačal příliš dobře, neboť už ve 2. minutě se sice mohl Iker natahovat jako Saxana, ale na přesnou trefu domácího Hordubala dosáhnout prostě nemohl. Zbytek 1. půle však naše mužstvo odehrálo ve velkém stylu a nejenže se ubránilo některým velmi povedeným kombinacím soupeře, ale dokázalo se dostat i do několika šancí, když např. Oto vyasfaltoval dokonalou magistrálu pro Marouna, jemuž velmi odvážným skluzem zabránil ve skórování soupeřův gólman a v 8. minutě prosvištěl Ikerův trestňák kolem nohou a těl zhruba osmi hráčů, aby následně skončil těsně vedle levé tyče.

Druhá třetina již nebyla tak srdnatá a hlavně v obraně důsledná, protože jsme dostali osm banánů, přičemž příčiny byly rozdílné: pohledná a přesná kombinace domácích, zbytečná ztráta míče v našem útoku, nepokrytí hráče při rohu, dvě tečované střely a nakonec nešťastný vlastenec. Naši borci zahrozili pouze ojediněle a za šance se dá označit snad jen další Ikerův trestný kop, stejně jako Marounův průnik a Honzíkovo obětavé motání se ve skrumáži před brankou Pragovky, kterou Gabo Zelenay označoval trefně "trma vrma".
Ve třetí třetině však hoši předvedli nádherný výkon, po němž se zcela spravedlivě v šatně po zápase smekal klobouk. Úvodní nápor soupeře jsme přečkali v suchém dresu, aby se ve 4. minutě zrodila gólová akce, na jejímž začátku stál Iker naprosto přesnou rozehrávkou od branky (pondělní trénink těchto situací se vyplatil!), kde převzal balón Honzík Lokaj, ze tří soupeřů si vyrobil slalomové tyčky, s ladností barové tanečnice se kolem nich provlnil a soupeřovu gólmanovi (jinak vynikajícímu) nedal ani čuchnout! A to nebylo vše! Běžela 7. minuta a Ikerův nádherný trestný kop zatřásl břevnem. O minutu později trefil tutéž část brankové konstrukce i Maroun a o další minutu později vypustil Kuba B. z voleje výstavní pumelici, která však pouze olízla horní část břevna! Čerta na tom, že jsme z následného velmi povedeného brejku inkasovali, protože v 11. minutě jsme předvedli akci zápasu - blíže viz tato speciální rubrika. Mno, abychom se tak nenaparovali, domácí nám na cestu přibalili ještě dva góly, ale to nic nemění na faktu, že 1. a 3. třetina se odehrála přesně podle našich představ a jelikož opakovaně zdůrazňuji, že tady nejde o výsledky, musel jsem před našimi borci velmi názorně smeknout.
            Inu, byl vidět rozdíl 2 hlav nebo přesněji 3 let věku, hlavně pak u členů druhé pětky. Mimochodem, domácí se v zápise prezentovali jako "B" tým, ale je zajímavé, že z lednového jesenického turnaje si pamatuji nejméně pět hráčů, kteří patřili k oporám tam hrajícího "A" týmu, vítěze tohoto turnaje. I z toho důvodu se nám jeví vhodnější, aby naši nadějní borci ročníků 2004 a 2005 bojovali se svými vrstevníky, na čemž se nyní pracuje a poněvadž zůstanou stále členy našeho kádru, budeme na ně pamatovat při obsazování zimních turnajů a samozřejmě i při těchto zápasech, aby se mohli pořád a stále zlepšovat!

Tradiční rubrika - akce zápasu:
1. místo: 45. min.: Ikerova rozehrávka přesně na Marouna, od něho míč putuje z první k panu DD, ten ulicí vysouvá rovněž z první Honzíka L. a jemu pouze geniální brankářův zákrok zabránil v druhém gólovém jásotu - pánové, výstava!
2. místo: 38. min.: náš jediný gól, který již byl popsán a jen dodávám, že pan JL famózně provedl po zpracování míče potřebnou otočku, čímž své dva protihráče dokonale "prekabátil".
3. místo: 7. min.: Otova magistrála měla nikoli dvě, ale snad dvacet očí, Maroun si rovněž skvěle naběhl … a zase ten darebný brankář (myslím, že na onom jesenickém turnaji byl právě on vyhlášen jako nejlepší na svém postu a jak vidno, správně).
            Konečný výsledek – 1:12, třetiny 0:1, 0:8, 1:3 (vývoj skóre 0:9, 1:9, 1:12).
Penalty: 7:6 (proto jsme tolikrát řvali gól po zápase).
            Střílel: Honzík L. 1.
            Servíroval: Iker 1.

Speciální pochvala všem, kteří přišli v soupravách - tak má vypadat tým!
Poznámka technická: velikosti dětských sportovních souprav určuje již několik let Brusel, pročež pokud můžete, zkraťte, pokud nemůžete, prodlužte svým ratolestem nohy.

Hodnocení našich borců:

Jan Hromádko– až na jeden pozdní výběh (proti soupeři) a dvě lehce nepovedené rozehrávky mu zápas vyšel téměř dokonale; jeho pokřik "hráááči" byl slyšet až do Kolína a jeho bránící kolegové hnedle věděli, kudy mají běhat - svůj výkon pak vyšperkoval několika skvostně, až demoralizačně zlikvidovanými penaltami – známka 8

Jakub Bendzák – na utkání se těšil a v přívalu zraněných hráčů nám vytrhl trn nejen z paty (jsou totiž i horší místa pro zabodnutí této nepříjemnosti). Na hřišti pak exceloval nejen čestným přiznáním teče, ale i nebojácnými průniky a obětavým vrácením zpět před vlastní branku, kde slavil úspěch vybojováním míče - po měsíci bez něj - výtečně – známka 7

Marek Čížek – jeho neocenitelnou devizou je, že se snaží všechny situace řešit fotbalově a ke zbabělému odkopu za čáru se odhodlává pouze v situacích, kdy není jiného zbytí, popř. kdy mu dochází kyslík, ale obětavě nastavuje svoji mužnou hruď do střel a stejně tak hledá volnou skulinku k přihrávce a dokonce i ke střele, sic! – známka 7

David Doležal– lehce zachmuřený výraz jeho ctěné maminky dával před zápasem tušit, že to dnes nebude úplné galapředstavení a bohužel se tyto obavy naplnily, což dokumentoval i nešťastný vlastenec v závěru druhé třetiny, ale Davídku, tyhle vlastňáky si dávají i daleko slavnější obránci než jsi Ty, takže hlavu vzhůru a příště dáš i tu penaltu – známka 6

Jan Lokaj– začátek sezóny zastihl ve výborné formě několik hráčů: Lionel Messi, František Rajtoral, Jiří Jarošík, Eden Hazard, Jan Lokaj nebo Cristiano Ronaldo. Jeník hýří pohybem, sebevědomím, technikou včetně jeho speciální otočky, precizním krytím míče, přesnými přihrávkami a dokonce i střeleckou potencí, takže jen tak dál – známka 9

Daniel Murk – stát proti hráči o tři hlavy většímu? Pro Danýska žádný problém, zato ovšem problém pro habána, jehož oloupí borec, jehož lze přehlédnout v metru, nikoli však na hřišti a ještě k tomu dokáže přesně přihrát svému spoluhráči a jak se stalo v jednom případě, vrátit nadvakrát nebezpečný míč do ohně – známka 7

Samuel Pastierik – snažil se soupeře všelijak přechytračit, zamotat do svých kliček a využít svých nesporných technických předností, ale kličky mu nevycházely do konce, zakončení se mu nedařilo (patrně nějaký negativní magnet na míči) a ačkoli se snažil souboje ustát, dosti často hleděl na zápas ze žabí perspektivy – známka 6

Ota Pavlas– možná mohl při dvou rohových kopech zareagovat pružněji na pohyb svého svěřeného protihráče a možná mohl leckdy využít svých fyzických parametrů důrazněji, ale i tak splnil své povinnosti směrem vzad dobře a směrem vpřed založil několik poměrně nebezpečných akcí, z nichž jen shodou nepříznivých okolností nezapršelo – známka 7

Matěj Pavlas– proti původnímu doporučení byl zařazen do pole, kde se sice dosti často prezentoval pádem při prohraném osobním souboji, ale když pochopil, že tudy cesta nevede, snažil se zapojit do hry fotbalověji a ukázal, že i on si s balónem velmi často velmi důvěrně tyká a že ta kulatá potvůrka mu je k užitku – známka 6

Marek Salvet– opět byl aktérem nejnepříjemnějšího zákroku od soupeře, ale opět se snažil dirigovat hru vepředu a vymýšlet akce a přihrávky pro své spoluhráče. Trefil břevno, byl aktivním účastníkem dvou akcí zápasu, jen mu to tam prostě dneska nespadlo, ale co není, může být příště – známka 8

Šimon Větrovec– jeho protihráči z něj museli chytit rýmu, protože jakkoli občas neposlal míč tam, kam chtěl a nevydoloval ho ze změti těl tak, jak potřeboval, poletoval po hřišti rychlostí občana pronásledovaného zuřivým gepardem a tříletý věkový handicap proti soupeřům nebyl prakticky znát – známka 7
Diváci: tentokrát již dokázali ocenit, že chlapci bojují jak státní úředníci za zvýšení svých platů a potleskem odměňovali jejich nerovný boj. Nám je jen líto, že jsme jim vícekrát nedali příležitost zajuchat si "gól", což ale nepochybně napravíme příště – známka 7

Děkuji tedy všem zúčastněným za druhé utkání sezóny a věříme, že v dalších lítých bojích bude ještě více důvodů ke spokojenosti a všeobecnému veselí!

Za brankářského specialistu Vráťu a fotografa a vedoucí v jedné osobě Evičku, v jejímž případě se tužka stává ozdobou

Láďa Salvet, v Praze dne 15. září 2012

Pozn. red.: více fotografií, než je obsaženo v tomto referátu, nemáme, a proto prosím další hbité paparazzi, aby napříště přispěli do obvyklého rajčatového salátu poněkud větší dávkou - děkujeme.