Jdi na obsah Jdi na menu

První zápas sezóny 2012/2013

21. 10. 2012

1. mistrovské utkání – 7. září 2012 – tzv. Bohemians Praha

Není to tak dávno, co se nějaký Karel Kapr a jeho věrný podrždeštník Jícha rozhodli využít skutečnosti, že jistý pan Švarc skutečnou Bohemku regulérně vybrabčil, takže koupili tzv. vlastnická práva a domnívali se, že Bohemka bude jejich. Zapomněli na jednu důležitou věc, totiž že lidi nejsou opravdu blbci, a tak, ačkoli moje srdce pro zelenobílé barvy rozhodně nebije, fandím všem těm, kteří skutečnou Bohemku zachránili. I proto je v záhlaví uvedeno před názvem našeho prvního soupeře ono "tzv.", protože to byl, je a bude vždycky jenom a pouze Střížkov.                                                                                   Silní hoši v akci - hurá!
            Po tomto historickém exkursu již můžeme přistoupit k samotnému zápasu. Přes léto nedošlo v našem kádru k zásadním změnám. Namísto Tomáše Zahradníčka, jemuž tímto přejeme v novém působišti mnoho fotbalové i jiné radosti, přišli do našeho kádru z Unionu Žižkov bratři Pavlasové (ročníky 2003 a 2005), Radim Semerád (2002), přičemž při prvním tréninku jsme měli čest poznat řadu dalších nadějných jedinců, kteří nepochybně budou za pár dní rovněž oblékat náš hrdý dres. Pro toto utkání byli registrováni pouze bratři Pavlasové, a jelikož chyběli Kuba B., Jáchym H. a na středečním tréninku se zranil i náš dělostřelec Míša Straka, byl Ota Pavlas nominován hned ke svému 1. zápasu a nutno dodat, že si počínal velmi dobře a byl zaslouženě společně s Honzíky L. a H. a naším kapitánem jmenován hvězdou zápasu, přičemž speciální rubriku "gól zápasu" vyhrál s převahou Davídek D. Ale to bych asi předbíhal, takže pěkně od Adama k Lojzovi.
            Začátek zápasu byl oboustranně opatrný, a i když výšková převaha byla na straně našeho soupeře, tu herní jsme měli v první třetině my. Na gól jsme si však museli počkat až do 7. minuty, kdy Maroun rozehrál trestný kop výstavním signálem na Sendiho a ten uklidil s přehledem Ronalda u zrcadla míč do sítě. Pranic nevadilo, že jsme dostali dva góly během jedné minuty, do konce třetiny jsme mohli zvesela juchat ještě dvakrát. Nejprve Honzík L. zužitkoval nádhernou kolmici Marečka Č. na Marouna a jeho krásnou přihrávku z první před branku a dvě minuty nato pak Davídek Doležal ála Leo Kweuke poslal po rohu tandemu S+M míč do sítě polonůžkami potřetí.
            Při následné přestávce jsme museli hochům vysvětlovat, jak si mají počínat při výkopech od naší branky, protože nová pravidla zakazují (ačkoli o tom nejsem bytostně přesvědčen), aby při této standardní situaci překročil míč půlící čáru. Bohužel právě tahle špatná rozehrávka zavinila další gól v naší síti … No nic, dobrou náladu nám vrátila akce Márů Č. a S., když ten první opět vyrýsoval perfektní kolmici dopředu a Maroun sice chtěl původně centrovat, ale gól se počítá také, že ano? Výšková převaha zelených se ukázala při dalším rohu a bylo opět vyrovnáno. V této fázi zápasu jsme však přestali hrát to, co umíme a začali jsme se tak nějak bát (že by školník?). Sendi sice ještě 4 minuty před koncem druhé třetiny po parádní přihrávce muže zápasu vypustil včelku a nejprve slušně zaklepal na břevno, aby míč zaplul elegantně do sítě, avšak potom jsme si vybrali hodně slabé chvilky a dostali během tří minut tři góly, čímž jsme si první vysvědčení této sezóny pokazili.
Do třetí třetiny jsme již vstoupili nebojácně, ale ačkoli jsme Sama nabádali, aby celý zápas vydržel na nohách, upadl před protihráčem a Iker mohl čarovat králíky z klobouku, ale beztak to bylo marné. Potom zaspal Davídek u rohu a následně nám hosté předvedli svou akci zápasu, kdy po naší zbytečné ztrátě míče dovedli přečíslení 3 na 2 nádhernou kombinací do gólového konce. I přes tyto nedostatky jsme však utkání zakončili ještě povedenější akcí, jíž jsme dali zapomenout na některé nahluchlé pasáže ze 2. a 3. třetiny. Na začátku všeho byl Honzík L., který famózní otočkou (volal mi po zápase nějaký Zidane, jestli by ho to prý mohl náš borec doučit) obral o míč zeleného Střížkováka, přiťukl zcela přesně Davídkovi a jeho lehká přihrávka z první našla Marouna, jemuž nezbylo, než vsítit poslední gól zápasu, a to hned po nejkrásnější akci této sezóny!
            Co říci závěrem? Inu, jak bych to řekl a nikoho neurazil. Je to asi takové, jako když si chcete pustit v rádiu Bacha a on se Vám tam na vlnu tlačí jistý kolotočář, co má príma rodiče. Fotbal hrát umíme, ale nedokážeme se vypořádat s fyzickou převahou soupeřů (což budeme, ač neradi, trénovat) a nedokážeme udržet vysokou laťku celý zápas, ačkoli na to máme.
I přesto v kabině padal po zápase klobouk z hlavy, a protože jenom padal a nebyl smeknut, máme motivaci na příště, ano?

Tradiční rubrika - akce zápasu:
1. místo: 47. min.: již bylo popsáno, ale pro sklerotiky opakuji: Honzík otočka, Davídek ťuk ťuk a Maroun další ťuk ťuk na síťku.
2. místo: 12. min.: Davídek zastřihal nůžkami jak při hodině výtvarné výchovy a dokončil tak precizně zahraný roh naším zabijáckým tandemem S + M.
3. místo: 27. min.: Sendiho pumelice po Honzíkově přihrávce vnitřní šajtlí zaklepala nejprve slušně na břevno a potom zaparkovala tam, kde se sice parkovné nevybírá, ale kde si ten balón přejeme vidět co nejčastěji.
            Konečný výsledek – 6:10, třetiny 3:2, 2:5 a 1:3 (vývoj skóre 1:0, 1:2, 3:2, 3:3, 4:3, 4:4, 5:4, 5:5, 5:10, 6:10).
Penalty: 10:8 (soutěž o nejhezčí penaltu tentokrát vyhráli pánové DD a MČ, přičemž rekonvavlescent Danýsek M. se vyznamenal v disciplíně zvané "bosá liga" a s úsměvem sobě vlastním vsítil velmi elegantní gól).
            Stříleli: Maroun a Sendi po 2, Honzík L. a Davídek po 1.
            Servírovali: Maroun 3, Mareček Č. a Honzík L. po 2, Sendi 1.

Hodnocení našich borců:

Jan Hromádko – drobné problémy mu dělaly výkopy od branky, v čemž mu situaci rozhodně neulehčovali jeho spoluhráči, poněvadž se místy až zbaběle schovávali za zelené čutálisty, ale jeho zákroky na čáře a dirigování obrany - to je pohádka pro brankářské trenéry a bylo vidno, jak se jeho otec - učitel pýřil zaslouženě – známka 8

Marek Čížek – jeho dvě lahůdkové (a cílené) přihrávky již byly rozebrány výše a nejen těmito okamžiky náš zarputilý borec zaujal - obětavě prchal dozadu, když bylo potřeba a stejně tak nadšeně vyrážel na zteč, aby s hlavou nahoře hledal volné spoluhráče a volné místo pro možné zakončení, bravo! – známka 8

David Doležal– gól utkání a penalta, kterou by nechytil ani Čech s Casillasem dohromady - to jsou již samy o sobě dvě vizitky, které ukazují, že pan DD sehrál výborný zápas - škoda jen drobného zaváhání při rohu a škoda jen některých nedotažených přihrávek a střel, protože jinak by byla připlácnuta známka vyšší – známka 8

Vojtěch Doležal – měl být dirigentem druhé pětky a měl servírovat jednu přihrávku hezčí než druhou, ale nějak se mu to nepovedlo. I úsměv se mu místy z tváře vypařil, tak doufám, že v tom nebude žádné zdravotní omezení, protože fotbalovými kvalitami se tento borec jenom hemží, pročež Vojtíšku - rozbal to příště! – známka 6

Jan Lokaj– můj subjektivní názor je, že Honzík byl nejlepším hráčem zápasu, jelikož jsem ho neviděl prohrát jediný osobní souboj, nebál se provést cokoli odvážného s míčem (a dosti často mu to i vycházelo) a zaslouženě se dočkal i premiérového zápisu v této sezóně, přičemž nutno vyzdvihnout, že v jeho podání nebyl rozdíl mezi obráncem a útočníkem – známka 9

Sendi Murk – omlouvám se mu, pokud jsem po něm požadoval vyšší obrátky, protože jsem ani náhodou netušil, že je silně zdravotně indisponován (dvouhodinový spánek po přřáchodu ze školy lze přičíst namáhavé nauce). Ostatně, bylo poznat, že k utkání dorazila pouze půlka Sendiho, takže brzké uzdravení! – známka 7

Samuel Pastierik – nejfaulovanější hráč našeho týmu toho schytal od urostlejších borců opravdu hodně, ale nebál se ničeho nic, s nasazením vlastního života se snažil udržet balón a poslat své spoluhráče do šance, leč tentokrát mu nebylo souzeno, a tak aspoň získal titul popsaný výše, který také svědčí o jeho přínosu pro kolektiv – známka 6

Ota Pavlas – naše nová posila se hned v prvním zápase prezentovala odvážným výkonem na hranici sebeobětování, nebojácně se pouštěla do osobních soubojů (ve druhé pětce byl v této disciplíně suverénně nejúspěšnější) a snažila se za každou cenu hrát balón konstruktivně nebo ještě lépe konstruktivně a dopředu - potlesk! – známka 8

Marek Salvet– s bilancí 2+3 nejaktivnější hráč našeho týmu, strůjce několika geniálních signálů společně se svým parťákem Sendim, opět trefený loktem do hlavy a opět u drtivé většiny standardních situací jako mozek. Možná by mohl trochu přidat na důrazu ve střelbě či přihrávkách, ale i tak konstatujeme zdařilou premiéru – známka 8

Marek Švenda – k míči se dostával velmi zřídka a místy to vypadalo, že se ho bojí, protože i přes povykujícího otce uskakoval a stále uskakoval. Až ve druhé třetině se do hry zapojil a ukázal své nesporné kvality (však si také dědeček na tribuně pomlaskával), ale my víme, že Mára má podstatně na lepší výkon – známka 6

Šimon Větrovec– nechybělo mnoho a ocitl by se v obrovské šanci, čímž by nepochybně rozzářil již tak veselé tváře svých rodičů. Faktem zůstává, že výšková převaha mu příliš nesvědčila a místy mu trvalo, než se na hřišti plnohodnotně zorientoval - ony tři roky musí být někde znát. Na druhou stranu ve své věkové kategorii bude Superstar – známka 6

Diváci: první utkání je v nejlepší pohodě nezastihlo, poněvadž obvyklý virvál se z jejich VIP lóží neozýval, ale to vše lze přičíst začátku školního roku, o němž se mi mimochodem zdály velmi děsivé sny, asi jako kdybych se měl vrátit zpět do 80. let minulého století – známka 6

Děkuji tedy všem zúčastněným za první utkání nové sezóny, kde nám opět nezáleží na výsledcích, ale na tom, aby chlapci hráli pěkný fotbal a řádně si zahráli, takže účelu bylo dosaženo a příště si třeba zajucháme více a radostněji!

Za tentokrát téměř předčasně přišedšího trenéra Petra, brankářského specialistu Vráťu a fotografa Sendiho a vedoucí Evičku, která se dokonale zorientovala v ID, což je další způsob, jak FAČR komplikuje mladým cestu na Nou Camp