Zápas 19. ledna 2014

21. 1. 2014

Chodovská hlásná trouba – 15. díl – 19. ledna 2014

Zimní liga na Hájích – ČAFC

Na úvod jednu malou a možná důležitou informaci. ČAFC vede v kategorii mladších žáků Pražský přebor, tedy nejvyšší pražskou soutěž, a i když proti nám možná nenastoupila absolutní elita, určitě neposílají kopyta (aby se to trochu rýmovalo).

Proti žlutým borcům jsme ve žlutých dresech (opatřeni ovšem slušivými rozliškováky) jsme ovšem začali trochu bojácně, takže jsme ve třetí minutě opomněli zaregistrovat naši druhdy tajnou zbraň (zkrácený roh) a Iker musel tahat z klobouku svůj první zákrok a velmi nebezpečnou ťafku vyrazil na břevno. Ani další minuty se nevyvíjely úplně podle našich představ, čili se náš soused ze středečních tréninků (za muldou) ujal vedení, jenže s koncem první čtvrthodiny se karta začala příznivě obracet, asi jako když Vám v pokeru přijdou čtyři esa a ještě Vám postaví na stůl vychlazený nápoj dle Vašeho výběru. Nůžkami se blýskli postupně Maroun a Radim (zblokováno víceméně zázrakem anebo shlukem těles ponořených před brankářem), aby v 16. minutě Marek J. zužitkoval Radimovu přihrávku a situaci, pro niž neexistuje trefnější pojmenování, než trmavrma – 1:1.

K fotbalu patří i blbé góly – angličtí reprezentační brankáři by mohli vyprávět. Když tedy v 18. minutě vystřelil z dálky čafácký šikula a Ikerovi nasadil dokonalého padáčka, slušelo se našeho gólmana toliko povzbudit, protože do příště už určitě ví, že v brance by se mělo stát tak, abyste na míč nekoukal zespoda a poté ho lovil ze sítě. Naše převaha však trvala i nadále a vyústila jednak v další šance (Mára J. a Lukáš však nestačili pořádně vystřelit), ale hlavně ve vyrovnání pět minut před koncem poločasu, kdy Danuška vybojoval zcela sám roh, ten zcela sám i odcentroval, jen na zakončení tam už nemohl být, takže to za něj vzal Radim a hlavou parádně rozvlnil síť.

I do druhého poločasu jsme vstoupili aktivněji (patrně proto, že jsme hochy jednak pochválili, a jednak preventivně naštvali, aby se nedali) a dostali se hned v úvodu do dvou nebezpečných situací, z nichž jsme ovšem vytěžili pouze zklamané hučení v řadách diváků. Bohužel se však čafáci dostali poprvé na naši polovinu, a ačkoli naši borci byli vzadu poctivě ve čtyřech, objevil se na vápně zcela volný střelec a Iker mohl tak akorát loupat banána. Kam s tím ovšem na nás! Ve 14. minutě Luky nádherně pronikl po pravé straně, téměř z brankové čáry odcentroval před brankáře a Maty hlavou poslechl tatínka – 3:3.

Vyrovnané a atraktivní zápasy rozhodují maličkosti. V 16. minutě se na soupeřova brankáře řítil po krásném vysunutí od tandemu Dave–Maroun Luky, avšak gólman ČAFC šikovně vyběhl a vyloženou šanci znemožnil. Slyšeli jste už někdy přísloví "nedáš-dostaneš", samozřejmě v souvislosti s fotbalem? Myslím, že i pro čtenáře Aha jest srozumitelné, že když nedáš gól, vzápětí ho inkasuješ. Inu, ve 22. minutě poslali čafáci nádherný pas za obranu, Iker sice vyběhl, avšak ne tolik důrazně, jak by si představoval jeho individuální trenér, kličkující útočník mu navíc šlápl na nohu a prohrávali jsme. Radimova šance téměř z výkopu zůstala však nevyužita, stejně jako následný závar před soupeřovou brankou, kam by stačilo jenom přihodit nudle, trochu masa se zeleninou a mohla se podávat polévka.

Vsadili jsme vše na jednu kartu. Chlapcům už trochu docházely síly, takže se časté změny musely týkat i postů, hrnuli jsme před sebou snad i tu umělku, ale vyrovnávacího gólu jsme se nedočkali a naopak v poslední minutě inkasovali po situaci, která zaváněla ofsajdem.

Utkání však hodnotím positivně. Chybělo nám pět hráčů základní sestavy, ČAFC je silným protivníkem a chlapci rozhodně nehráli druhé housle. Osobní souboje patřily vesměs jim, přihrávky nacházely své adresáty (Castrol index i Papiňák index uvádí shodně číslo 79%, což je evropský nadprůměr – maximum je 100%, avšak pouze na trénincích Barcelony), takže snad jedině ta koncovka. Jak ovšem čteme často v denním tisku (a slovenští přátelé to čítajú aj v tlači), kdybychom proměňovali všechny šance, hrajeme za Bayern!

Konečný výsledek 3:5 (2:2), penalty 5:5

Akce zápasu:

49. minuta: Lukyho parádní průnik po pravé straně, náramný centr a Matyho hlavička síly koně notně naštvaného, že mu nedali obroku.

Hodnocení našich borců:

Jan Hromádko – o jeho výkonu jsem již leccos naznačil výše, ale faktem je, že rozehrávky mu šly tentokrát výtečně, takže zbývá už jen pochopení role absolutního vládce v pokutovém území – tam prostě nesmí projít ani Chuck Norris – známka 7 (bilance 0+0)

David Doležal – jedinou připomínku bych směřoval do jeho obranného postavení, neboť mu ve dvou případech propadli obránci, avšak prokázal jinak tradiční houževnatost, a pokud jsme mu před časem vytýkali nedůrazné přihrávky – hrubý omyl! – známka 8,5 (bilance 0+0)

Jan Lokaj – u prvního gólu si lehce drbal hlavinku, ale zvýšenou bojovností a poctivostí tento drobný nedostatek napravil několikrát v průběhu zápasu, a když se řítil na soupeře po jeho levé straně, viděl jsem ve tvářích žlutých borců děs – známka 8,5 (bilance 0+0)

Matyáš Hudec – patrně hvězda zápasu, která svůj výkon korunovala výstavní hlavičkou, čímž uposlechla dvojí koučink (trenérů i bdělého otce), čili jediným drobným nedostatkem je časté střídání a nutnost většího nádechu – známka 9 (bilance 1+0)

Marek Jedlička – obětavý borec přišel vypomoci naší zdecimované sestavě, za což mu patří velká poklona, jednou se i krásně trefil, takže až zlepší ještě okamžitou rychlost a akceleraci, bude patřit k tomu nejlepšímu na hřišti – známka 7 (bilance 1+0)

Pan Danuška – tato přezdívka se zrodila také v hlavách našich borců, takže snad se neurazí, když ho budu takto citovat i na tomto místě; rychle a účelně pronikal po své straně, vydržel ve vysokém tempu celý druhý poločas a ten druhý gól, mňam! – známka 9 (bilance 0+1)

Lukáš Rosín – je s podivem, když na tréninku pálí jednu šumivku za druhou, zatímco při zápase se z jeho nohou odráží drobné šudličky, ale asistencí před třetím gólem naznačil, kudy se jeho cesty budou do příště ubírat – známka 7 (bilance 0+1)

Marek Salvet – při Vojtově a Artieho absenci strávil celý zápas na postu obránce, kde uplatnil svůj herní přehled a umění zakládat akce fotbalově a účelně; je jen škoda, že jeho nápadů nebylo více využito a občas to dopředu prostě neprošlo – známka 8,5 (bilance 0+0)

Radim Semerád – všechny nás zarazil nucenou přestávkou v průběhu prvního poločasu, ale na vině byla pouze rozvázaná tkanička, čili opět chválíme výdrž a schopnost být všude tam, kde je ho potřeba a nejlépe před brankou soupeře coby střelec – známka 8,5 (bilance 1+1)

Šimon Tříska – nezdolná včelka sice při prvním střídání předvedla spíše okamžiky hrůzy, ale pak se opět projevila jako neúnavná letka bez bázně a hany, a když vezmeme v potaz, že za mladší žáky by měl hrát až za dva roky…! – známka 7,5 (bilance 0+0)

Diváci: už se sebe navzájem nebojí, už dokáží i promluvit a polohlasem naše borce povzbudit, čili se možná příště dočkáme i skandovaného potlesku. Tímto se omlouváme Hudcovým, jimž se nedopatřením dostaly do opatrovnictví dresy, takže za trest už je na jaře míti nebudou, to jsme je vytrestali, že? – známka 7